Tässä tammikuun myydyimmät puhelimet Suomessa - "Kuluttajat etsivät vahvaa vastinetta rahalle"

Vuosi 2026 on jo hyvässä vauhdissa, kun tammikuusta on edetty helmikuuhun. Operaattorit DNA, Elisa ja Telia sekä muista jälleenmyyjistä Gigantti ja Verkkokauppa.com ovat julkaisseet tammikuun myydyimpien puhelinten listauksensa.

Tammkuussa myydyimpien puhelinten listoihin vaikuttivat muun muassa joulun jälkeiset alennusmyynnit, ja hyvillä tarjouksilla myytyjä puhelimia nousi myydyimpien kärkijoukkoon.

”Tammikuun kampanjat vauhdittivat puhelinmyyntiä. Niin huippuluokan lippulaivamallien kuin keski- ja edullisemman hintaluokan laitteiden kysyntä oli vahvaa. Myydyimmäksi puhelimeksi nousi Applen edullisin iPhone 16e, joka ohitti viime syksyn iPhone-uutuudet ja OnePlus Nord 5 -puhelimen”, kertoo laitemyynnin osastopäällikkö Jesse Kieksi.

“Vuodenvaihteen kampanjat tekevät päätöksestä monelle hyvin helpon. Kun premium-laitteen hinta tipahtaa lähemmäs arkipuhelimen tasoa, moni ajattelee, että nyt päivitetään kerralla kunnolla”, kertoo Gigantin telecom-tuotteiden myyntipäällikkö Toni Kiekkinen.

Tuttuun tapaan myyntilistojen kärkipaikoilta löytyvien Applen ja Samsungin lisäksi OnePlussan myynti tammikuussa sujui vahvasti – huolimatta siitä, että kuun aikana OnePlussan ympärillä velloivat hurjat huhut, joiden myötä jopa koko brändin tulevaisuus on kyseenalaistettu.

“Tammikuun lista osoittaa, että keskihintaluokan puhelimien suosio kasvaa edelleen. Kuluttajat etsivät vahvaa vastinetta rahalle, ja se näkyy Samsungin sekä OnePlussan mallien nousussa”, komnentoi Veikon Koneen mobiili- ja operaattorituotteiden myyntipäällikkö Jari Ojalehto. “Premium-segmentissä Apple on edelleen selkeä ykkönen, mutta Top 10 -listalla nähdään selvä kuluttajakäyttäytymisen muutos kohti edullisempia mutta laadukkaita vaihtoehtoja.”

Tammikuussa kolme myydyintä puhelivat DNA:lla kuluttaja-asiakkaille Apple iPhone 16e, OnePlus Nord 5 ja OnePlus 17 Pro, Elisalla henkilöasiakkaille Samsung Galaxy A16, OnePlus Nord CE5 ja Honor X5c Plus, Gigantilla iPhone 16, Samsung Galaxy A26 5G ja Samsung Galaxy S24, Telialla kuluttajille Apple iPhone 15, Apple iPhone 17 Pro Max ja OnePlus Nord 5 sekä Veikon Koneella Samsung Galaxy A56 5G, Samsung Galaxy A26 5G ja OnePlus Nord CE5.

Applen iPhone-puhelinten myynti on vetänyt myös Suomessa erittäin hyvin viime aikoina. Kehitys on ollut samanlaista laajemminkin, ja Apple raportoi loppuvuoden 2025 osalta odotukset ylittäneestä tuloksesta ja iPhone-myynnin liikevaihdon jopa 23 prosentin kasvusta. iPhone 17 -puhelimet ovat kiinnostaneet edeltäjiään enemmän.

Applen iPhone 17 -puhelimet ovat herättäneet ostohalut. Kuvassa iPhone 17 Pro ja iPhone 17 Pro Max.
Applen iPhone 17 -puhelimet ovat herättäneet ostohalut. Kuvassa iPhone 17 Pro ja iPhone 17 Pro Max.

”Tammikuu oli Telian puhelinkaupassa edellisvuoden tasolla, mutta Applen laitteiden myynti kasvoi selvästi. Neljän kärkeen nousi kaksi iPhone 17 -sarjan Pro-mallia, mikä kertoo asiakkaiden kiinnostuksesta laadukkaisiin ja pitkäikäisiin laitteisiin. Hyvät talvitarjoukset vauhdittivat laitemyyntiä laajasti”, kertoo Telian laiteliiketoimintajohtaja Patrik Westerberg.

Yritysmyynnissä Applen ja Samsungin asema Suomessa on korostetun vahva, mutta niiden lisäksi esimerkiksi edullisilla hinnoilla yritysmyynninkin markkinoille voi murtautua muitakin brändejä.

”Erityisesti Applen vahva suoritus neljällä ensimmäisellä sijalla osoittaa, että yritykset ovat valmiita panostamaan laadukkaisiin ja pitkäikäisiin laiteratkaisuihin. Myös Samsung jatkaa vahvaa asemaansa yritysasiakkaiden keskuudessa ja nappasi peräti seitsemän sijoitusta 15 myydyimmän laitteen listalta. Listan kuudennelle sijalle noussut edullinen Honor X5c Plus vahvistaa kuitenkin sen, että myös kohtuuhintaisille vaihtoehdoille on edelleen selkeä paikkansa yritysmarkkinassa”, sanoo DNA:n yritysliiketoiminnan viestintäratkaisuista vastaava johtaja Mari Eklund.

Alkuvuoden 2026 aikana älypuhelinmarkkinoilla nähdään perinteisesti runsaasti uutuuksia.

Tammikuussa myyntiin ehtivät jo OnePlus 15R sekä Honor Magic8 Lite ja Magic8 Pro.

”Pari viime vuoden aikana teknologia on kehittynyt nopeasti, mutta hyvän laitteen on silti saanut suht edullisesti, kertoo Elisan kuluttajien laiteliiketoiminnasta vastaava johtaja Tuomas Lampén. ”Nyt alkuvuonna tarjolla on kiinnostavia uutuuksia, esimerkiksi Honor Magic8 Pro, jossa on kyvykäs AI-kamera ja pitkä, yli kahden päivän akunkesto. Kaupan päälle saa nyt myös vahinkoturvan”, Lampén jatkaa.

Honorin uusi huippupuhelin Magic8 Pro on yksi alkuvuoden 2026 uutuuksia.
Honorin uusi huippupuhelin Magic8 Pro on yksi alkuvuoden 2026 uutuuksia.

Helmikuun lopulla Samsungin odotetaan julkistavan uudet Galaxy S26 -sarjan huippupuhelimensa, minkä lisäksi helmi-maaliskuun taitteessa uutuuksia esitellään laajemminkin muun muassa Barcelonan Mobile World Congress -messujen yhteydessä.

Yleisesti vuodesta 2026 on ennustettu haastavaa älypuhelinalalle, sillä jopa moninkertaistuneet muistikustannukset pakottavat älypuhelinvalmistajia hinnankorotuksiin, joiden myötä puhelinten myyntimäärien on ennustettu laskevan. Erityisen merkittävästi tilanne iskee edullisempiin puhelimiin, joiden hintoja muistikustannusten nousu nostaa suhteellisesti enemmän. Nähtäväksi jää, miten tilanne kehittyy vuoden edetessä.

Älypuhelinvalmistajien on ennustettu tinkivän muistimääristä, minkä lisäksi uusien puhelinten kallistuminen voi tukea kiinnostusta puhelimen hankintaan käytettynä.

”Vuonna 2026 tekoälybuumi voi näkyä käytettyjen puhelinten suosiossa sekä sellaisena ilmiönä, että lanseerattavissa puhelimissa on vähemmän muistia tarjolla”, arvioi Elisan yritysasiakkaiden liiketoimintajohtaja Petteri Svensson.

DNA:n kuluttaja-asiakkaille myydyimmät puhelimet tammikuussa

1. Apple iPhone 16e 5G
2. OnePlus Nord 5 5G
3. Apple iPhone 17 Pro 5G
4. Apple iPhone 16 5G
5. Apple iPhone 17 Pro Max 5G
6. OnePlus Nord CE5 5G
7. Samsung Galaxy A16
8. Apple iPhone 15 5G
9. Apple iPhone 17 5G
10. Samsung Galaxy A26 5G
11. HONOR X5c Plus
12. Samsung Galaxy A56 5G
13. HONOR 400 Smart 5G
14. Samsung Galaxy S24 5G
15. Samsung Galaxy A36 5G

DNA:n yritysasiakkaille myydyimmät puhelimet tammikuussa

1. Apple iPhone 16e 5G
2. Apple iPhone 17 Pro Max 5G
3. Apple iPhone 17 Pro 5G
4. Apple iPhone 17 5G
5. Samsung Galaxy A17 5G
6. Honor X5c Plus 4G
7. Apple iPhone 16 5G
8. Samsung Galaxy A16 5G
9. Apple iPhone 15 5G
10. Samsung Galaxy A26 5G
11. Samsung Galaxy A56 5G
12. OnePlus Nord CE5 5G
13. Samsung Galaxy S25 5G
14. Samsung Galaxy A56 5G Enterprise Edition
15. Samsung Galaxy S24 5G

DNA:n myydyimmät käytetyt puhelimet

1. Apple iPhone 13 5G
2. Apple iPhone 15 Pro 5G
3. Apple iPhone 13 Mini 5G
4. Apple iPhone SE 2022 5G
5. Samsung Galaxy A33 5G
6. Apple iPhone 15 Pro Max 5G
7. Samsung Galaxy S22 5G
8. Apple iPhone 13 Pro 5G
9. Samsung Galaxy S23 5G
10. Samsung Galaxy Z Flip5 5G
11. Samsung Galaxy Z Flip6 5G
12. Apple iPhone 11
13. Apple iPhone 14 5G
14. OnePlus Nord CE 3 Lite 5G
15. Apple iPhone 15 5G

Elisan henkilöasiakkaille myydyimmät puhelimet tammikuussa

1. Samsung Galaxy A16
2. OnePlus Nord CE5
3. Honor X5c Plus
4. Samsung Galaxy A26
5. Apple iPhone 17 Pro Max
6. Apple iPhone 17 Pro
7. OnePlus Nord 5
8. Honor 400 Smart
9. Apple iPhone 16
10. Samsung Galaxy A56
11. Apple iPhone 17
12. Apple iPhone 15
13. OnePlus 15R
14. OnePlus 13
15. Apple iPhone 16e

Elisan yritysasiakkaille myydyimmät puhelimet tammikuussa

1. Apple iPhone 17
2. Apple iPhone 16
3. Apple iPhone 17 Pro
4. Apple iPhone 17 Pro Max
5. Apple iPhone 16e
6. Samsung Galaxy S25
7. Apple iPhone 15
8. Samsung Galaxy A56
9. Samsung Galaxy S24
10. Samsung Galaxy A16
11. Samsung Galaxy XCover 7 Enterprise Edition
12. Samsung Galaxy A26
13. OnePlus 15
14. OnePlus Nord 5
15. Samsung Galaxy S25 Ultra

Gigantin myydyimmät puhelimet tammikuussa

1. iPhone 16
2. Samsung Galaxy A26 5G
3. Samsung Galaxy S24 5G
4. Samsung Galaxy A16 LTE
5. iPhone 16E
6. Samsung Galaxy A56 5G
7. iPhone 17
8. iPhone 17 Pro Max
9. OnePlus Nord CE5
10. Motorola G06

Telian kuluttajille myydyimmät puhelimet tammikuussa (suluissa sijoitus joulukuussa)

1. (9.) Apple iPhone 15 5G
2. (4.) Apple iPhone 17 Pro Max 5G
3. (-) OnePlus Nord 5 5G
4. (2.) Apple iPhone 17 Pro 5G
5. (-) Samsung Galaxy A16 4G
6. (-) Samsung Galaxy S24 5G
7. (-) Apple iPhone 16e 5G
8. (6.) OnePlus Nord CE5 5G
9. (4.) Apple iPhone 16 5G
10. (10.) Samsung Galaxy A26 5G

Telian yrityksille myydyimmät puhelimet tammikuussa (suluissa sijoitus joulukuussa)

1. (1.) Samsung Galaxy A36 5G
2. (2.) Samsung Galaxy A17 5G
3. (3.) Samsung Galaxy A56 5G
4. (4.) Apple iPhone 17 5G
5. (7.) Samsung Galaxy S25 5G
6. (6.) Apple iPhone 16 5G
7. (5.) Apple iPhone 17 Pro 5G
8. (8.) Apple iPhone 16e 5G
9. (10.) Samsung Galaxy Xcover7 5G
10. (-) Motorola G86 Power 5G

Veikon Koneen myydyimmät puhelimet tammikuussa (suluissa sijoitus joulukuussa)

1. (1.) Samsung Galaxy A56
2. (5.) Samsung Galaxy A26
3. (-) OnePlus Nord CE5
4. (7.) Honor Magic7 Lite
5. (6.) Honor 400 Smart
6. (-) Samsung Galaxy A36
7. (-) OnePlus 13
8. (4.) Apple iPhone 17 Pro Max
9. (-) OnePlus Nord 5
10. (10.) Honor X5C Plus