Googlen edesmenneen Stadia-pilvipelipalvelun kanssa käytettäväksi suunnitellun ohjaimen voi vielä hetken aktivoida muuhun käyttöön.
Google sulki Stadia-pilvipelipalvelunsa tammikuussa 2023. Tuolloin se myös toi tarjolle mahdollisuuden ottaa alun perin Stadia-palvelun kanssa käytettäväksi suunniteltu ohjain laajempaan käyttöön.
Bluetooth-tilan käyttöönoton jälkeen Googlen Stadia-peliohjainta voi käyttää esimerkiksi tietokoneiden ja älypuhelinten kanssa.
Alun perin työkalun ohjaimen Bluetooth-tilan käyttöönottamiseksi piti olla saatavilla vain vuoden 2023 loppuun, mutta Google on lykännyt aikarajaa kahdesti – ensin vuoden 2024 ja sitten vuoden 2025 loppuun. Nyt vuoden 2025 lopun lähestyessä pidennyksestä ei ole kuitenkaan enää ilmoitettu, joten pian Stadia-ohjaimen muuntaminen Bluetooth-tilaan ei näytä enää onnistuvan.
Ohjaimen Bluetooh-tilaan muuntamiseksi tarvittava työkalu on ladattavissa Googlen verkkosivulta.
Googlen mukaan Stadia-ohjain soveltuu Bluetoothin välityksellä etenkin Windows 10:lle ja 11:lle, Steamille, macOS:lle, ChromeOS:lle ja Androidille.