Nothingin 1. heinäkuuta julkistamat Nothing Phone (3) -älypuhelin ja brändin ensimmäiset over-ear-kuulokkeet Nothing Headphone (1) ovat nyt tulleet saataville 15. heinäkuuta alkaen.
Ennakkomyynti alkoi aiemmin 4. heinäkuuta.
Nothing-uutuudet ovat saatavilla sen omasta verkkokaupasta sekä jälleenmyyjiltä. Suomessa jälleenmyyjinä toimivat muun muassa DNA, Elisa, Gigantti ja Verkkokauppa.com.
Kumpikin Nothingin uutuuksista on saatavilla kahtena värivaihtoehtona, mustana ja valkoisena.
Nothing Phone (3):n suositushinnat Suomessa ovat 879 euroa (12+256 Gt) ja 979 euroa (16+512 Gt) eri muistiversioina. Hinnat ovat 80 euroa korkeammat kuin Nothing Phone (3):n eurohinta alkaen joillakin muilla markkinoilla Euroopassa.
Nothing Phone (3):n suuremman muistiversion eli 16+512 gigatavua saa pienemmän hinnalla 879 eurolla jälleenmyyjästä vaihtelevan ajan. Esimerkiksi Elisa on kertonut tarjouksen päättyvän jo 15. heinäkuuta, mutta Verkkokauppa.comilla se jatkuu 29. toukokuuta asti. Kampanjassa on kuitenkin rajoitettu eräkoko.
Omassa verkkokaupassaan Nothing on tarjonnut Phone (3):n ostajille kaupan päälle mustat Nothing Ear -nappikuulokkeet. Tarjous on voimassa niin kauan kuin siihen varattua erää kuulokkeista on jäljellä.
Nothing Phone (3):ssa on esimerkiksi 6,67 tuuman ja 120 hertsin AMOLED-näyttö, takana erikoisuutena Glyph Matrix -mikro-LED-pistenäyttö, Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 -järjestelmäpiiri, kolme 50 megapikselin takakameraa sisältäen 3x optisen zoomin telekameran, 50 megapikselin etukameran, 5 150 milliampeeritunnin akun, tuen 65 watin pikalataukselle ja 15 watin langattomalle lataukselle sekä IP68-luokitellusti pöly- ja vesitiivis rakenne.
Päivitysten osalta Nothing lupaa Phone (3):lle viisi vuotta Android-järjestelmäversiopäivityksiä ja seitsemän vuotta tietoturvapäivityksiä.
Nothing Headphone (1) -kuulokkeet tarjoavat puolestaan erottuvan designin, 40 millimetrin kaiutinelementit ja yhteistyössä brittiläisen KEF:n kanssa viritetyn äänentoiston, tuen tilaäänelle ja korkealaatuisemmalle LDAC-koodekille, ulkopuolisia ääniä jopa 42 desibelillä hiljentävän aktiivisen melunvaimennuksen, fyysiset ohjaimet äänentoiston ja puhelujen hallintaan sekä akunkeston, joka yltää jopa 35 tuntiin melunvaimennuksen kanssa ja 80 tuntiin ilman sitä.
Nothing Headphone (1) -kuulokkeiden suositushinta on 319 euroa.