OnePlus on vahvistanut julkistavansa uuden 15-huippupuhelimensa Kiinassa maanantaina 27. lokakuuta.
Lisäksi samalla tulossa on myös edullisemman OnePlus Ace 6:n julkistus.
Julkistukset tulevat tapahtumaan aluksi Kiinan markkinoille, mutta huhujen mukaan OnePlus 15 tullaan esittelemään varsin nopeasti myös kansainvälisille markkinoille. Jo lokakuun alussa kuullun huhun mukaan OnePlus 15:n kansainvälinen lanseeraus tapahtuisi 13. marraskuuta.
Ace 6:ta vastaavan puhelimen laajemmasta saatavuudesta ei ole vielä tietoa. Edeltävä Ace 5 oli samanlainen OnePlus 13R:n kanssa parilla merkittävällä erolla ominaisuuksissa.
OnePlus on lisäksi vahvistanut, että OnePlus 15 nähdään ainakin Kiinan markkinoilla jo aiemmin kuvissa esitellyn Sand Storm -värin lisäksi mustana ja violettina värivaihtoehtona.
OnePlus itse on paljastanut jo muutenkin paljon OnePlus 15:stä.
OnePlus 15 sisältää yhtenä ensimmäisistä puhelimista maailmassa Qualcommin uuden, 24. syyskuuta julkistetun Snapdragon 8 Elite Gen 5 -huippupiirin.
Takana huomio OnePlus 15:ssä kiinnittyy uuden, pyöristetyn neliön muodon saaneeseen kamerakohoumaan, joka on huomattavasti erilainen kuin edeltäjien OnePlus-lippulaivapuhelinten pyöreät kamera-alueet. Kohoumassa sijaitsevat kolme kameraa ja LED-kuvausvalo.
Etupuolella OnePlus on vahvistanut 15:n sisältävän erittäin kapeat, vain 1,15 millimetrin kokoiset reunukset.
Näytön koko on huhujen mukaan 6,78 tuumaa. OnePlus on jo vahvistanut virkistystaajuuden yltävän uusiin lukemiin 165 hertsiin ja käytössä olevan BOE:n valmistaman näytön X3-materiaalilla. OnePlussan mukaan uusi näyttöpaneeli tarjoaa 13 prosentin parannuksen korkean kirkkauden tilassa, 11,8 prosenttia paremman väritarkkuuden, 10 prosenttia pienemmän virrankulutuksen ja 30 prosenttia pidemmän eliniän edelliseen sukupolveen verrattuna.
Alimmillaan näytön kirkkaus voi laskea 1 nitiin
OnePlus 15 sisältää myös emoyhtiönsä Oppon kehittämän P3-näyttöpiirin, joka mahollistaa paremman vasteajan sekä kirkkauden vakauden korkealla virkistystaajuudella.
OnePlus 15:n odotetaan sisältävän kolme 50 megapikselin takakameraa.
Huhut ovat kertoneet, että OnePlus OnePlus 15:n pääkamera rakentuisi esimerkiksi OnePlus 13R:stä ja Nord 5:stä tutulle 1/1,56″ Sony LYT-700 -kennolle, joka on pienempi kuin OnePlus 13:n 1/1,4″ LYT-808 -kenno. Lisäksi sekä ultralaajakulma- että telekamera perustuisivat Samsung ISOCELL JN5 -kennolle.
OnePlussan aiemmin syyskuussa julkaisemat ensimmäiset esimerkkikuvat vahvistivat jo telekameran 85 mm -polttovälin ja f/2,8-aukon. OnePlus on päivittämässä telekameran optiikkaa OnePlus 15:ssä, sillä nykyinen OnePlus 13 sisältää 73 millimetrin telekameran f/2,65-aukolla.
OnePlus 15 tulee sisältämään suuren akun, jonka kapasiteetin pitäisi ylittää ainakin Kiinassa 7 000 milliampeerituntia. Huhuissa esillä on ollut 7 300 milliampeeritunnin akku. Nähtäväksi jää, saapuuko OnePlus 15 näin suurella akulla myös kansainvälisille markkinoille. OnePlus 13:ssa akun kapasiteetti oli samat 6 000 milliampeerituntia Kiinassa ja muilla markkinoilla, mutta osassa muita OnePlus-puhelimia on nähty erilaisia akkuja eri markkinoilla.
Tuettuna OnePlus 15:ssä pitäisi olla paljastuneiden tietojen mukaan 120 watin langallinen ja 50 watin langaton pikalataus.
Mitä rakenteeseen tulee, erikoisuutena OnePlus 15:ssä hyödynnetään ensi kertaa älypuhelimissa ilmailu- ja avaruusteknologian alalta tuttua mikrokaarihapetusteknologiaa (MAO) älypuhelimen keskikehykseen ja kameramoduuliin. Lopputuloksena syntyvä nanokeraaminen metalli on OnePlussan mukaan 26,3 prosenttia kevyempää kuin titaani, mutta samanaikaisesti 134 prosenttia kestävämpää kulumista vastaan kuin titaani. Ruostumattomaan teräkseen verrattuna kestävyys on jopa 223 prosenttia ja alumiiniseokseen verrattuna jopa 344 prosenttia parempi. Lämmönjohtavuus on jopa 26,6-kertainen titaaniin verrattuna.
Metallirungon valmistuksessa hyödynnetään kehittyneitä prosesseja materiaalin kestävyyden ja pitkäikäisyyden parantamiseksi. Kehyksen reunat ovat kevyesti kaarevat tuntuman parantamiseksi ja kulmat ergomisesti pyöristetyt. Lisäksi OnePlus 15:n lasikuidusta valmistettuun takapintaan on tuotu tekstuuriviimeistely, jonka pitäisi olla viileä ja miellyttävä koskettaa.