Samsungin tytäryhtiö Harman toteutti merkittävän yritysoston - muun muassa Bowers & Wilkins, Denon, Marantz täydentävät audiobrändien joukkoa

Samsung Electronicsin tytäryhtiö Harman International on saanut päätökseen Sound Unitedin yritysoston Masimolta.

Alun perin kaupasta kerrottiin toukokuussa.

Kaupalla Harman ja sen kautta Samsung vahvistavat asemaansa premium-audiotuotteissa.

Kaupassa Samsungin leiriin siirtyy joukko tunnettuja audiobrändejä: Bowers & Wilkins, Denon, Marantz, Polk Audio, HEOS, Classé ja Boston Acoustics.

Harman International ostaa Sound United -kuluttajaääniliiketoiminnan Masimolta, joka aikoo keskittyä ydinliiketoimintaansa terveysteknologiaan.

Yritysoston myötä Harman vahvistaa audioliiketoimintaansa ja kasvattaa markkinaosuuttaan
keskeisissä tuotekategorioissa, kuten kotiaudio, elektroniikka (vahvistimet, hifi-komponentit,
AV-vastaanottimet), kuulokkeet ja autostereo. Y

“HARMANin visio on luoda elämyksiä, jotka rikastuttavat ihmisten elämää poikkeuksellisen
äänikokemuksen kautta,” sanoo Dave Rogers, President, Lifestyle Division, HARMAN. “Sound
Unitedin vaikuttava brändikokonaisuus pohjautuu syvään intohimoon ääntä kohtaan,
innovaatioihin ja tinkimättömään laatuun; arvoihin, jotka ovat linjassa HARMANin omien
arvojen kanssa. Tämä yrityskauppa avaa merkittäviä kasvumahdollisuuksia kaikille osapuolille.
Se tukee HARMANin strategiaa jatkaa menestystarinansa rakentamista ja viedä toimintansa
uudelle tasolle audion johtavana toimijana.”

Sound United jatkaa toimintaansa itsenäisenä strategisena liiketoimintayksikkönä (SBU)
Harmanin Lifestyle-divisioonassa. Harmanin mukaan tämä rakenne varmistaa, että jokaisen brändin perintö, asiantuntemus ja uskollinen asiakaskunta säilyvät niiden identiteetin ytimessä. Harmanin
globaalit resurssit ja mittakaavaedut puolestaan laajentavat Sound Unitedin brändien markkina-
aluetta, vahvistavat niiden osaamista ja auttavat niitä saavuttamaan tavoitteensa entistä menestyksekkäämmin, Harman toteaa.

Myös Harmanin Samsung hankki yritysostolla vuonna 2017. Sen kautta Samsungin audiobrändeihin ovat jo entuudestaan kuuluneet JBL, Harman Kardon, AKG, Mark Levinson, Arcam ja Revel. Samsung ei ole nostanut rooliaan näiden brändien taustalla järin laajasti esille, joten esimerkiksi monet JBL:n kaiuttimen tai kuulokkeiden ostajat eivät välttämättä ole edes tiedostaneet kytköstä.

Jatkossa Samsungin audiobrändivalikoima on entistä laajempi.

Rahana maksettavan kauppahinnan Masimon ääniliiketoiminnasta kerrottiin alkuperäisen ilmoituksen yhteydessä olevan 350 miljoonaa dollaria.

Harmanista Samsung maksoi aikanaan 8,0 miljardia dollaria. Kuluttajatuotteiden lisäksi merkittävä osa Harmanin liiketoimintaa ovat ratkaisut autonvalmistajille.